Ebooki Na rynku

3 listopada 2012 w 14:18

Najlepiej sprzedające się ebooki w Polsce. Na czele Masłowska, Ziemkiewicz i E.L. James (październik 2012)

Jakie ebooki czytają Polacy? Czy są to te same tytuły, które królują w zestawieniach papierowych bestsellerów? W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne pytania udałem się do największych polskich e-księgarni.

Trudno dziś ułożyć zestawienie najlepiej sprzedających się ebooków w kraju. Z kilku powodów. Jednym z nich jest brak wyraźnego lidera zaopatrującego ten segment rynku. W przypadku książek papierowych wystarczy w zasadzie wziąć takie zestawienie z Empiku, a gdybyśmy chcieli się dowiedzieć jak to wygląda za granicą to w przypadku obu form, i papierowej i elektronicznej, udać wystarczyłoby się do Amazona.

Drugą, większą nawet trudnością, która pojawia się przy próbie stworzenia takiej listy są różnice w ofercie. Niektóre tytuły znajdziemy w jednej internetowej księgarni, a w drugiej już nie. Ponadto, nawet jeśli dana pozycja jest w ofercie kilku z nich, to w różny sposób takie e-książki są promowane. I tak na przykład trudno się spodziewać aby Publio jakoś przesadnie promowało Ziemkiewicza. E-księgarnia Agory zdecydowanie bardziej stawia na Masłowską. Odwrotna sytuacja jest za to w Virtualo.

Mimo tych trudności postanowiłem podjąć taką próbę, choć zdaję sobie sprawę, że bez dokładnych statystyk takie zestawienie będzie obarczone sporym ryzykiem błędu.

Pod uwagę brałem kilka najważniejszych polskich e-księgarni: Empik, Virtualo, Publio, Nexto, Woblink, Legimi, Merlin i Gandalf. Lista ta powstała na podstawie częstotliwości występowania danego tytułu w zestawieniach bestsellerów największych e-księgarni w październiku bieżącego roku.

Top 10 – najchętniej kupowane ebooki w Polsce:

 1. Kochanie, zabiłam nasze koty„, Dorota Masłowska
 2. Pięćdziesiąt twarzy Greya„, E.L. James
 3. Myśli nowoczesnego endeka„, Rafał Ziemkiewicz
 4. Irena„, Barbara Grabowska, Małgorzata Kalicińska
 5. Facet na telefon„, A.J. Gabryel
 6. Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa„, Wiktor Suworow
 7. Spalony„, Andrzej Iwan
 8. Fabrykantka aniołków„, Camilla Lackberg
 9. Cmentarz w Pradze„, Umberto Eco
 10. Geim„, Anders de la Motte

Self-publishing

Ponieważ na tej liście nie ma żadnego autora wydającego własnymi siłami, pomyślałem, że self-publishingowi też się takie zestawienie należy.

Tym razem tylko pięć pozycji, bo tutaj o choćby bliskie precyzyjnemu ułożenie takiej listy jeszcze trudniej. W tym wypadku kierowałem się nie tylko obecnością konkretnych tytułów na listach bestsellerów (o te ciężko), ale także popularnością danych e-książek wśród autorów blogów i różnego rodzaju serwisów internetowych.

Najlepiej sprzedające się ebooki self-publisherów

Najchętniej czytani self-publisherzy

TOP 5 – self-publishing:

 1. Bloger„, Tomek Tomczyk
 2. Trójka„, Szymon Adamus
 3. Droga wojewódzka 666„, Martin Lechowicz
 4. Hotel dla samobójców„, Jerzy A.Kozłowski
 5. Humer i inni„, Piotr Lipiński

Jakieś zaskoczenia? Czegoś Wam na tych listach brakuje? Zapraszam do komentowania.

Kolejnego zestawienia spodziewajcie się w okolicach grudnia. Tym razem będzie ono w znacznie większej mierze oparte na suchych, konkretnych statystykach.

Nie przegap żadnego wpisu

7 komentarzy

 1. Pomysł bardzo ciekawy, niestety problem z metodą opartą o bestsellery księgarni jest taki, że wyniki mogą wyjść odległe od rzeczywistości.

  1. W niektórych księgarniach taka lista jest „ręcznie sterowana” i nie odzwierciedla sprzedaży.
  2. Księgarnie ebookowe miewają tytuły na wyłączność, co się nie zdarza raczej z papierem. Np. Publio przez sierpnień sprzedało ponad 1000 sztuk Greya, ale mieli go tylko oni, więc w takim rankingu książka nie ma szans. Są księgarnie (np. ebookpoint), które większość oferty mają na wyłączność.
  3. Na kupno e-booków przy małym jeszcze polskim rynku wpływają silnie promocje. Może się zdarzyć, że jakaś książka mocno przeceniona sprzeda się lepiej niż premiery – czego przykładem tegoroczny top10 Rebisu o którym pisałem niedawno:
  http://swiatczytnikow.pl/rebis-podsumowuje-pol-roku-z-e-bookami-kamien-milowy-czy-kamyczek/

  W tym momencie nie ma więc obiektywnego sposobu na porównanie sprzedaży – co najwyżej można mierzyć popularność, tak jak to zrobiłeś z self-publishingiem. I tam też są pytania – czy np. Kominek sprzedał więcej ebooków czy książek papierowych (do których ebook był gratis)- i czy w zasadzie można to potraktować jako sprzedaż ebooka.

  • Robert, zdecydowanie masz rację. Zdaje sobie sprawę, że e-księgarnie przy listach bestsellerów mogą sobie majstrować w zależności od potrzeb. Podobnie jest w zwykłej księgarni gdzie wchodzisz i bije Ci po oczach „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (tak jest przynajmniej w UK).

   Wydaje mi się natomiast, że pierwsza trójka w tym pierwszym zestawieniu to rzeczywiście są obecnie najlepiej sprzedające się tytuły. Chociaż tak jak pisałeś, duży wpływ mają na to promocje (Ziemkiewicz w Virtualo itp.)

   Nigdy nie będziemy do końca pewni jak to wygląda jeśli nie dostaniemy statystyk bezpośrednio od e-księgarni. O to będę się mocno starał, także mam nadzieję, że następne zestawienie już będzie bliższe rzeczywistości.

   PS. Może rzeczywiście warto byłoby się udać do samego Kominka i zapytać jaki format się lepiej sprzedaje. Spróbujemy :)

 2. Piszą o tym: TOP lista ebooków « Słowniki Versusa

 3. Piszą o tym: Najpopularniejsze (?) e-booki self-publisherów « Agnieszka Żak – blog autorski

 4. Póki nie będzie wiarygodnych badań, tak jak w przypadku książek papierowych skazani jesteśmy na wróżenie z fusów. Samo okresowe obniżenie ceny nie napędzi sprzedaży. Zresztą publicystyka poruszająca się tematy państwa i narodu w dzisiejszych czasach nie będzie się cieszyła taką popularnością jak „porno dla mamusiek”.

  Trudno oczekiwać, by publio.pl – część medialnego Imperium Michnika promowało swego antagonistę.

 5. Piszą o tym: Ranking „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” #193 | Świat Czytników

 6. Piszą o tym: Bestsellerowe ebooki: styczeń 2015. Bezkonkurencyjny Miłoszewski

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*