Bestsellery miesiąca

24 lutego 2015 w 16:38

Bestsellerowe ebooki: styczeń 2015. Bezkonkurencyjny Miłoszewski

Trylogia kryminalna o prokuratorze Szackim zdominowała rankingi sprzedaży w styczniu

Jak część z Was wie, dawno dawno temu próbowałem ułożyć listę najlepiej sprzedających się e-booków miesiąca. Nie była to wtedy sprawa prosta, a teraz… wcale nie jest łatwiejsza. Mimo tego postanowiłem zebrać możliwie najwięcej danych i podjąć kolejną próbę stworzenia rankingu, który byłby bliższy rzeczywistości wydawniczej. Zapraszam na zestawienie najlepiej sprzedających się e-booków stycznia.

Tym razem postanowiłem namówić do współpracy kilka największych polskich e-księgarni. W większości odzew był pozytywny i dzięki życzliwości: Ebookpoint, Legimi, Publio, Virtualo oraz Woblink, udało się ułożyć — jak sądzę — całkiem wiarygodne zestawienie. „Topki” wyżej wymienionych zostały dodatkowo wsparte ogólnodostępnymi rankingami bestsellerów takich e-księgarni jak Empik, Gandalf, Merlin oraz porównywarki Upolujebooka.pl.

Nadal jest to ranking, który w dużym stopniu może podlegać polemice, dlatego będę wdzięczny za wszelkie komentarze i pomysły na jego rozwój. Ja osobiście postaram się namówić do współpracy jeszcze kilka innych ciekawych miejsc, w których sprzedaje się e-booki.

Bezkonkurencyjny Miłoszewski

O ile kolejność tego zestawienia może być dyskusyjna, o tyle pierwsza trójka nie pozostawia złudzeń. W styczniu zdecydowanie najczęściej kupowaliśmy powieści Zygmunta Miłoszewskiego: „Gniew”, „Uwikłanie” i „Ziarno prawdy”. Tylko ten pierwszy tytuł nie znalazł się w najlepszej dziesiątce Legimi, natomiast dwa ostatnie były w pierwszej trójce; poza tym wszystkie trzy królowały zarówno w Virtualo jak i Publio (nie są dostępne w Woblinku).

TytułAutorWydawnictwo
Porównaj ceny
1.UwikłanieZygmunt MiłoszewskiW.A.B

2.GniewZygmunt MiłoszewskiW.A.B

3.Ziarno prawdyZygmunt MiłoszewskiW.A.B

4.Jack Reacher. Sprawa osobistaLee ChildAlbatros

5.Księgi JakuboweOlga TokarczukWydawnictwo Literackie

6.MarsjaninAndy WeirAkurat

7.Droga KrólówBrandon SandersonMAG

8.Słowa światłościBrandon SandersonMAG

9.

BlackoutMarc ElsbergW.A.B.

10.Pięćdziesiąt twarzy GreyaE. L. JamesSonia Draga

Partnerzy rankingu:

Ebookpoint
legimi
publio
virtualo
woblink

E-booki, które znalazły się poza czołową dziesiątką, a które także cieszyły się dużą popularnością w styczniu:

 1. Nieśmiertelni, Vincent V. Severski
 2. Ślepnąc od świateł, Jakub Żulczyk
 3. Przebudzenie, Stephen King
 4. Kwestja krwi, Maciej Wroński
 5. Pokolenie Ikea. Kobiety, Piotr C

Warto zwrócić uwagę na 10-tą pozycję w rankingu. „Pięćdziesiąt twarzy Greya” królowało w takich zestawieniach w 2012 roku; dziś, już właściwie trzy lata później, przeżywa swoją „drugą młodość” dzięki filmowej adaptacji powieści.

Specyficznym przypadkiem w tym miesiącu była pozycja „House of Cards. Bezwzględna gra o władzę” Michaela Dobbsa. Powieść będąca pierwowzorem znanego serialu cieszyła się w Woblinku największą popularnością, przy czym ta platforma miała wyłączność na tę pozycję w formie e-booka. Podobna sytuacja dotyczy poradnika „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” Davida Allena, który to z kolei znalazł się na szczycie listy bestsellerów Ebookpoint.

Musimy zatem brać pod uwagę, że niektóre pozycje dostępne na wyłączność mają niełatwe zadanie w starciu z szeroko dostępnymi tytułami. Generalizując należałoby uznać, że największą sprzedaż notują nowości, jednak w przypadku e-booków musimy pamiętać jak dużą rolę w generowaniu sprzedaży stanowią promocje. Jest kilka innych czynników, które sprawiają, że niełatwo jest mierzyć sprzedaż tytułów w formie cyfrowej. Ranking ten należy zatem traktować bardziej jako wskazówkę, niż realne odzwierciedlenie popularności danej pozycji.

Kolejne zestawienie pojawi się wraz z początkiem lutego. Postaram się, aby było oparte na większej ilości danych. Wszystkich, którzy mogliby pomóc w układaniu takich rankingów proszę o kontakt.

Nie przegap żadnego wpisu

3 komentarze

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *