Na rynku

22 stycznia 2013 w 16:33

Ebookowa prasówka: Virtualo podsumowuje rok, e-książki w Selkarze, bestsellery Nexto i Legimi na iPhona

Legimi wstaje, otrzepuje się i wraca do gry. Nexto publikuje listę najlepiej sprzedających się ebooków minionego roku. Virtualo chwali się wzrostami, a Selkar wchodzi w ebooki i… niczym nie zaskakuje. Zapraszam na przegląd wydarzeń ebookowego rynku.

Abonament od Virtualo?

W ostatnim komunikacie Virtualo chwali się, skądinąd słusznie, osiągnięciami firmy w zeszłym roku. W obrębie całej sieci dystrybucyjnej (25 księgarni internetowych) Virtualo zanotowało aż czterokrotny wzrost sprzedaży. W ich ofercie znajduje się już 26 500 ebooków od ponad 300 wydawców.

Według Małgorzaty Błaszczyk, przedstawicielki Virtualo, najważniejsze czynniki, które miały wpływ na tak znaczący wzrost sprzedaży to:

 • rezygnacja z zabezpieczeń DRM;
 • wprowadzenie multiformatu;
 • dobra oferta nowości i bestsellerów;
 • spadek cen e-czytników.

Najbardziej intrygująca w całym komunikacie wypowiedź jest jednak autorstwa prezesa spółki, Roberta Rybskiego:

Po udanym roku 2012, planujemy udostępnienie projektu nad którym pracowaliśmy przez cały zeszły rok czyli abonamentu na e-booki, dalszą aktywną politykę zwiększania dostępności e-booków i audiobooków w różnych akcjach z silnymi markami oraz nowe aplikacje mobilne. Na pewno nie zwolnimy tempa.

Wygląda więc na to, że Legimi będzie miało solidnego konkurenta w walce o czytelnika, który chce płacić za dostęp do dużej bazy ebooków.

Przy okazji firma publikuje swoją listę bestsellerów minionego roku:

 1. Irena – WAB, 2012
 2. 1000 lat wkurzania Francuzów – WAB, 2012
 3. Pięćdziesiąt twarzy Greya – Sonia Draga, 2012
 4. Cmentarz w Pradze – Noir Suir Blanc, 2011
 5. Steve Jobs – Insginis, 2011
 6. Trylogia Millenium – Wydawnictwo Czarna Owca, 2008-2009
 7. Nim nadejdzie mróz – WAB, 2012
 8. Za wszystko trzeba płacić – WAB, 2012
 9. Fabrykantka aniołków – Czarna Owca, 2012
 10. Szewc z Lichtenrade – Fabryka Słów, 2012

I na koniec garść danych:

podsumowanie-2012-roku-na-rynku-ebookow-w-liczbach-virtualo

Virtualo podsumowuje rok

„Czytaj bez limitu” na iPhona

Każdy, kto choć pobieżnie przyglądał się zamieszaniu,  jakie miało miejsce, przy okazji prezentacji nowego modelu sprzedaży ebooków przez Legimi, mógł mieć spore wątpliwość, czy ta usługa będzie się nadal rozwijać. Duży opór wydawców sprawił, że z 5 tyś. książek w ofercie pozostało ich zaledwie 2 tysiące. Niemniej jednak usługa nie tylko przetrwała, ale poszerza wachlarz swoich możliwości.

Od niedawna posiadacze iPhonów mają dostęp do tej samej bazy ebooków, co użytkownicy iPadów. Zmianie ulega jednak cena jaką za taki dostęp będziemy musieli zapłacić. 9 zł – zaledwie tyle kosztował będzie abonament na iPhona. Za 19 zł dostajemy dostęp do e-książek na obydwu tych urządzeniach, wraz z opcją „czytanie w chmurze”, która pozwoli na synchronizację pomiędzy nimi.

Podgląd ebooka Życie Pi na aplikacji Legimi

„Życie Pi” w iPhonowej aplikacji Legimi

Przetestowałem samą aplikację i działa to całkiem sprawnie. Rzeczywiście dostajemy bezpośredni dostęp do sporej bazy tytułów za przysłowiowe parę groszy. Gdyby czytanie na iPhonie było bardziej komfortowe, i gdybym nie miał Kindla, to z  przyjemnością przelewałbym Legimi te 9 zł każdego miesiąca w zamian za taką porcję czytania.

„Czytaj bez limitu”  możemy testować za darmo przez pierwszych 7 dni.

Ebooki w Selkarze

Kolejna duża e-księgarnia wprowadza do swojej oferty ebooki. Chciałoby się inicjatywie przyklasnąć gdyby nie fakt, że oferta nie rzuca na kolana. Dostajemy co prawda prawie 10 tyś. tytułów, jednak ceny oraz brak multiformatu skutecznie odstraszają.

Ebook droższy od książki

Drożej niż u konkurencji i drożej od książki papierowej.

Dostępne pozycje przeglądać można pod adresem Selkar.pl/ebooki. Na razie jednak nie mogę z czystym sumieniem polecić tej oferty, choćby ze względu na wymienione wady, ale także na fakt, że nie znajdziemy tam nic innego ponad to co oferuje na przykład Virtualo. Dajmy jednak Selkarowi szansę. Jak udało mi się dowiedzieć w samej e-księgarni, rozważana jest możliwość wprowadzenia promocji oraz ebooka dnia. Czekamy.

Co słychać w Nexto?

Nexto bardzo lakonicznie wspomina o najlepiej sprzedających się ebookach w roku 2012. Szkoda, bo bardzo chętnie poznalibyśmy więcej danych w tym temacie. Nawet bez nich jednak, dosyć łatwo wysnuć wniosek, że większość tych pozycji najlepiej sprzedawała się w czasie promocji „Czas na ebooki, Polacy !”, w ramach której e-książki kosztowały zaledwie 9,90 zł. Odsyłam zatem do Roberta na Świat Czytników, gdzie swoje wnioski na temat podobnej listy przedstawiał w połowie zeszłego roku.

Lista bestsellerów Nexto w 2012 roku:

 1. Droga – Cormac McCarthy
 2. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął – Jonas Jonasson
 3. Dzienniki kołymskie – Jacek Hugo-Bader
 4. Pięćdziesiąt twarzy Greya – E L James
 5. Pod kopułą – Stephen King
 6. Handlarze czasem – Tomasz Jachimek
 7. Pomnik Cesarzowej Achai – Andrzej Ziemiański
 8. Ciemne sekrety – Hans Rosenfeldt & Michael Hjorth
 9. Muzyka duszy – Terry Pratchett
 10. Rozmowa kwalifikacyjna z pracodawcą po angielsku – Anna Piekarczyk

Jak widać zaledwie jedna pozycja („Pięćdziesiąt twarzy Greya”) powtarza się także w zestawieniu Virtualo.

Wysyłka na Kindle

Być może ważniejszą informacją, którą przekazało nam swego czasu Nexto jest wprowadzenie możliwości wysyłki na Kindle proso z e-księgarni. Dokładną instrukcję jak to zrobić, Nexto publikuje na swoim blogu. Posiadacze Kindle Touch lub Paperwhite muszą jednak pamiętać, że nie zawsze wysłane w ten sposób ebooki, będą posiadały okładki (problem nie występuje przy wysyłce po kablu).

W trawie piszczy…

Tomek Tomczyk, znany szerzej jako Kominek, zapowiedział wydanie kolejnego ebooka. Jak nie trudno się domyślić, zapewne i tym razem będzie omijał wydawnictwa szerokim łukiem.

Nie przegap żadnego wpisu

3 komentarze

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *