Jakie ebooki czytają Polacy? Czy są to te same tytuły, które królują w zestawieniach papierowych bestsellerów? W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne pytania udałem się do największych polskich e-księgarni.
Trudno dziś ułożyć zestawienie najlepiej sprzedających się ebooków w kraju. Z kilku powodów. Jednym z nich jest brak wyraźnego lidera zaopatrującego ten segment rynku. W przypadku książek papierowych wystarczy w zasadzie wziąć takie zestawienie z Empiku, a gdybyśmy chcieli się dowiedzieć jak to wygląda za granicą to w przypadku obu form, i papierowej i elektronicznej, udać wystarczyłoby się do Amazona.
Drugą, większą nawet trudnością, która pojawia się przy próbie stworzenia takiej listy są różnice w ofercie. Niektóre tytuły znajdziemy w jednej internetowej księgarni, a w drugiej już nie. Ponadto, nawet jeśli dana pozycja jest w ofercie kilku z nich, to w różny sposób takie e-książki są promowane. I tak na przykład trudno się spodziewać aby Publio jakoś przesadnie promowało Ziemkiewicza. E-księgarnia Agory zdecydowanie bardziej stawia na Masłowską. Odwrotna sytuacja jest za to w Virtualo.
Mimo tych trudności postanowiłem podjąć taką próbę, choć zdaję sobie sprawę, że bez dokładnych statystyk takie zestawienie będzie obarczone sporym ryzykiem błędu.
Pod uwagę brałem kilka najważniejszych polskich e-księgarni: Empik, Virtualo, Publio, Nexto, Woblink, Legimi, Merlin i Gandalf. Lista ta powstała na podstawie częstotliwości występowania danego tytułu w zestawieniach bestsellerów największych e-księgarni w październiku bieżącego roku.
Top 10 – najchętniej kupowane ebooki w Polsce:
- „Kochanie, zabiłam nasze koty„, Dorota Masłowska
- „Pięćdziesiąt twarzy Greya„, E.L. James
- „Myśli nowoczesnego endeka„, Rafał Ziemkiewicz
- „Irena„, Barbara Grabowska, Małgorzata Kalicińska
- „Facet na telefon„, A.J. Gabryel
- „Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa„, Wiktor Suworow
- „Spalony„, Andrzej Iwan
- „Fabrykantka aniołków„, Camilla Lackberg
- „Cmentarz w Pradze„, Umberto Eco
- „Geim„, Anders de la Motte
Self-publishing
Ponieważ na tej liście nie ma żadnego autora wydającego własnymi siłami, pomyślałem, że self-publishingowi też się takie zestawienie należy.
Tym razem tylko pięć pozycji, bo tutaj o choćby bliskie precyzyjnemu ułożenie takiej listy jeszcze trudniej. W tym wypadku kierowałem się nie tylko obecnością konkretnych tytułów na listach bestsellerów (o te ciężko), ale także popularnością danych e-książek wśród autorów blogów i różnego rodzaju serwisów internetowych.
TOP 5 – self-publishing:
- „Bloger„, Tomek Tomczyk
- „Trójka„, Szymon Adamus
- „Droga wojewódzka 666„, Martin Lechowicz
- „Hotel dla samobójców„, Jerzy A.Kozłowski
- „Humer i inni„, Piotr Lipiński
Jakieś zaskoczenia? Czegoś Wam na tych listach brakuje? Zapraszam do komentowania.
Kolejnego zestawienia spodziewajcie się w okolicach grudnia. Tym razem będzie ono w znacznie większej mierze oparte na suchych, konkretnych statystykach.
Piszą o tym: TOP lista ebooków « Słowniki Versusa
Piszą o tym: Najpopularniejsze (?) e-booki self-publisherów « Agnieszka Żak – blog autorski
Piszą o tym: Ranking „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” #193 | Świat Czytników
Piszą o tym: Bestsellerowe ebooki: styczeń 2015. Bezkonkurencyjny Miłoszewski